دی اسپیس فارسی

نرم‌افزار متن‌باز یا منبع باز (Open Source Software)، همان‌طور که از نام آن پیداست به معنای نرم‌افزارهایی هستند که آزادانه و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای  مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این نوع نرم‌افزارها کدهای منبع نرم‌افزار نیز جهت هرگونه تغییر و ویرایشی در دسترس قرار می‌گیرند.

متن‌باز بودن این‌گونه نرم‌افزارها به کاربر این امکان را می‌دهد که نرم‌افزار را بر اساس نیاز شخصی خویش تغییر دهد و استفاده کند همچنین منتشر نماید. البته برای تغییر کد منبع یک نرم‌افزار باید به کد منبع آن آگاه بود و سپس تغییر را شروع کرد؛ همچنین اصول توسعه و تغییر نیز بر این مبنا قرار دارد که کد منبع اصلی حفظ شود.

ازجمله مهم‌ترین مزایای نرم‌افزارهای متن‌باز نسبت به نرم‌افزارهای تجاری به شرح ذیل هست:

 • در دسترس بودن کد متن و اجازه تغییر و بومی‌سازی آن
 • حق انتشار برای کاربر بعد از انتشار و ویرایش
 • ارتقا و پشتیبانی دائمی به دست کل کاربران سطح جامعه
 • رایگان بودن

نرم‌افزارها و سیستم‌های متن‌باز موردنیاز کتابداران و کتابخانه ها:

اکنون یابش به عنوان پیشگام توسعه ی این نرم افزارها برای کتابخانه های ایرانی فعالیت می کند. ما می خواهیم همه ی کتابخانه هایمان مجهز به بهترین پورتال ها و نرم افزارهای دیجیتالی و … باشد.

لذا سعی و توان خود را بر آن گذارده ایم تا با تولید نمونه های حرفه ای و آنلاین سیستم های مورد نیاز کتابخانه ها، کتابداران را تشویق به استفاده از این برنامه ها بکنیم.

دی اسپیس: این نرم افزار بسیار معروف که هم اکنون در بیش از  2هزار موسسه آموزشی و پژوهشی و دانشگاهی به عنوان پایگاه نگهداری اطلاعات آنلاین استفاده می شود (مخزن سازمانی) توسط کتابخانه ی دانشگاهی اِم آی تی آمریکا و آزمایشگاه شرکت اچ پی تولید و توسعه یافت.

این نرم افزار توسط یابش برای استفاده در قالب کتابخانه ی دیجیتال آماده شده است و در انتهای بحث نمونه های مختلف آن را مشاهده می فرمایید.

تعدادی شرکت های خصوصی خارجی هستند که خدمات نصب و پشتیبانی آن را انجام میدهند و ما نیز برای کتابخانه های داخلی آمادگی راه اندازی و پشتیبانی آنرا داریم.

Dspace-techspecs Download-Dspace MInimum

 

 

از مزایای اینکه “یابش” را به عنوان شریک توسعه ی نرم افزار خود انتخاب کنید بدلایل زیر اشاره می کنیم:

 1. استفاده از نرم افزارهای اپن سورس با استانداردهای روز جهانی
 2. آموزش های نرم افزارهای فوق و بررسی آن ها در سطح جانی انجام می شود لذا امکان استفاده از تجربیات بین المللی در باره ی این نرم افزارها را دارید
 3. هزینه ی بسیار مناسب که برای نصب این نرم افزار ها می پردازید
 4. استفاده از تجربیات حرفه ای ما در زمینه ی استفاده از این نرم افزارها
 5. امکانات شخصی سازی نرم افزارها با توجه به خواسته های شما
 6. ما تاکنون با بیش از 50 مشتری از سراسر ایران در زمینه ی تأمین منابع کتابخانه ای لاتین همکاری کرده ایم آنچه که سعی کرده ایم بدان پایبند باشیم، صداقت، کیفیت و هدایت مشتری به سمت انتخاب درست بوده است.
 7. شما با تجهیز کتابخانه های دیجیتال خود با نرم افزارهای تحت حمایت ما می توانید از پشتیبانی های واریز متادیتا و خرید منابع لاتین خود به صورت راحت تر و حرفه ای تری بهره برداری کنید.
Yetl
   Yetl